ATLAS LOGO
HASANKEYFE SADAKAT
Sadakat Çağrısı
Doğal Alanlar
Arkeolojik Alanlar
Haberler
News
Basından
Fotoğraf Galerisi
Sadakat Yolcuları
Ziyaretçi Defteri
Mesaj sayısı: 559


Hasankeyf Çarşısı Yenileniyor

Ilısu Barajı'nın suları altında kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan, doğu ve batı uygarlıklarının temeli Hasankeyf'in eski çarşısı imece ile yenileniyor.

İnsanlığın en değerli kültürel varlıklarından biri, Türkiye'nin güneydoğusundaki en etkileyici doğa ve kültür mirası Hasankeyf'e yıllardır hiçbir yatırım yapılmıyor. Birinci derece arkeolojik sit alanı olan ve 1960'lı yıllardan bu yana Ilısu Barajı'nın suları altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kentte; halk barajın belirsizliğinin yarattığı olumsuz ortamda, ciddi ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşıyor.

Doğa Derneği ve Hasankeyf Belediyesi, birçok olanaktan yoksun haliyle bile yılda 2 milyon turist çeken Hasankeyf için Hasankeyf Çarşısını İyileştirme Seferberliğini hayata geçiriyor. Bu çalışmayla çarşıda yer alan tüm bina cephelerinin onarımları, boyaları ve bakımları yapılacak. Sokağın bütününü kapsayan ahşap gölgelikler takılarak, Hasankeyf'e özel tasarlanan ahşap tabela ve aydınlatmalar asılacak.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Sorumlusu Derya Engin 'Hasankeyf'i de içine alan Dicle Vadisi, UNESCO'nun on "Dünya Mirası" kriterinin dokuzunu birden sağlayan dünyadaki tek yer. Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesini talep ediyoruz. Hasankeyf Çarşısı, kentin can damarı. Bu çarşının tarihi dokusunun iyileştirilmesi Hasankeyf'te yaşama kararlılığımızı daha da çoğaltacak.' diye konuştu.

Çarşı esnafından Ömer Güzel ise 'Bu proje ile çarşımıza renk gelecek, hayat gelecek. Çalışmaların tamamlanmasını merakla bekliyoruz. Tüm çarşı esnafı olarak onarımları, boyamaları el birliği ile yapacağız, Hasankeyf'e birlikte can vereceğiz' dedi.

Kaynak: Doğa Derneği / 06.04.2011 (http://www.dogadernegi.org/hasankeyf-carsisi-yenileniyor.aspx)

Send Feedback Send as email

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.
Imperia ile tasarlanmıştır.
reklam alani